Чернігівський обласний центр народної творчості



Головна » Народна творчість » Театральний жанр » Театральні колективи

Чернігівський відкритий народний єврейський театр «Шпігл».
У 1990 р. в Чернігівському Обласному палаці дітей та юнацтва був створений творчий колектив з назвою «Агітбригада» для участі у масових акціях, видовищах та інших заходах. Очолила цей колектив Ірина Володимирівна Савицька.У 1992 році колектив став називатися «Міні-театр «Кожний обирає для себе». Основу репертуару складали новорічні вистави та казки для дітей. З 1993 року стали традиційними Фестивалі творчих робіт «Віддзеркалення»: спочатку у вигляді жартівливих «капусників», а потім – як справжні театральні фестивалі-конкурси, де молодь могла спробувати свої сили не тільки як актори, але і в якості режисерів-постановників, художників, бутафорів-декораторів, сценаристів та драматургів… Компетентне журі таких фестивалів, яке завжди складається з провідних акторів, режисерів, журналістів та театрознавців нашого міста, визначало переможців в номінаціях: краща чоловіча та жіноча ролі, краща чоловіча та жіноча ролі другого плану, краща режисура, музичне оформлення, хореографія тощо. А «Приз глядацьких симпатій» зазвичай визначався голосуванням глядачів.
У 1997 році на одному з таких фестивалів серед інших постановок були представлені «Царствіє небесне»- інсценіровка оповідання Шолом-Алейхема та одноактна п`єса Бертольда Брехта «Дружина - єврейка».
В цьому ж році театр вперше запросили виступити на святах єврейської общини м. Чернігова.
З 1998 року театр під назвою «Шпігл» («Дзеркало») став общинним єврейським театром м. Чернігова, постійним учасником культурних та творчих програм, святкових вечорів та концертів, які проводила Чернігівська міська єврейська община та Благодійний Єврейський Фонд «Хесед Естер». Ці дві організації здійснювали фінансову підтримку театру. У 2003 році отримав почесне звання «народний аматорський».
У репертуарі театру «Шпігл»:
Є. Щварц «Снігова королева»;
М. Гершензон «Гершеле з Гострополля»;
Б. Брехт «Дружина - єврейка»;
С. Беккет «Театр - 1», «В очікуванні Годо», «Приходять та йдуть»;
О`Генрі “Потомлені жанром”;
І.Савицька «Велика фантазія з маленькими ляльками»;
І.Савицька, О.Чеван, В.Томіліна «Пурімшпиль-99», «Як це було…», «Кольцо Соломона»;
О. Юр`єв «Маленький погром у станційному буфеті»;
Григорій Горін «Хто є хто?», «…Чума на обидва ваші доми! »;
І.Севелла «Моня Цацкес – знаменосец»,
а також ряд мініатюр, скетчів, інтермедій.
За весь час існування театру були також здійснені постановки вистав:
Е. Успенський «Дива з доставкою додому»;
В. Пелевін «Бройлерний комбінат ім. Луначарського»;
С.Козлов «Зеленими хвилями океану»;
Є.Щварц «Голий король», «Дракон», «Снігова королева»;
С. Моем «Театр», «Неприборкана»;
Карел Чапек «Адам-творець»;
О.Чеван «Ой, летіли дикі стріли»;
С.Мрожек «Кароль»;
Л. Жуховицький «Казка про чорні крила»;
О. Пройслєр «Маленька Баба – Яга»;
И. Савицька «Новорічна фантастична подорож, або не забудьте повернутися»;
А. Ейкборн «Неймовірний ілюзіон Ерні»,
та інші.
Театр грав вистави російською та українською мовою.
Постійний склад театру «Шпігл» складав 30 чоловік. Це насамперед молодь, середній вік якої 25 років, але були і школярі, працюючі та пенсіонери.
Систематично проходили заняття з акторської майстерності, хореографії, вокалу, сценічного бою тощо. Яскравістю та майстерністю постановки і виконання вирізнялися хореографічні та пластичні номери до вистав у постановці хореографа театру Артема Вінтовки.
За час свого існування театр підготував 20 вихованців, які закінчили навчання у театральних та мистецьких учбових закладах країни, працюють у театрах Києва, Чернігова та близького зарубіжжя.
Кирилл Вершилов, Алла Косач, Олена Галенко, Роман Трифонов, Олексій Смолко, Оксана Костирко, Володимир Миненко – Київський державний театральний інститут ім. Карпенка-Карого;
Євгеній Агафошин, Генадій Калюжний, Юрій Нікитин, Вікторія Макарова, Антоніна Гоголева – Ніжинське училище культури; Ірина Дерейчук – Державну Академію керівних кадрів культури і мистецтв, Олександр Лаптій, Світлана Москальчук – Київський інститут культури; Іван Вінтовка, Юлія Потапенко – Київське естрадно-циркове училище; Сергій Носенок – Харківський театральний інститут.
Олексій Щевельов – був актором Чернігівського Молодіжного театру,
Олександр Лаптій, Сергій Носенок, Олексій Щевельов – актори Чернігівського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка. Юрій Нікітін – актор Чернігівського обласного лялькового дитячого театру ім. О. Довженка.
Колектив театру неодноразово виступав з гастрольними поїздками в містах України та Бєларусі (Київ, Житомир, Ужгород, Мукачево, Гомель, Ніжин, Прилуки, Славутич, Львів), приймав участь у ряді театральних фестивалів.
У 2001р. театр став лауреатом театрального фестивалю «Мандруючі зірки»
(м. Київ), а в 2002 р. на першому Міжнародному фестивалі єврейського театрального мистецтва «Сузір`я Лева» в м. Львові вистава «Кольцо Соломона» отримала приз у номінації «Краща хореографія», а також один з головних призів фестивалю – «Великого Лева». У 2006 році «Великого лева» ( м. Львів) отримала постановка «Моня Цацкес – знаменосец» - за кращу сценографію та за чоловічу роль 1 плану. У 2005р. – диплом 1 ступеня за «Кращу виставу» на фестивалі «Театральна осінь» (м. Прилуки) – вистава «…Чума на обидва ваші доми! ». незмінним керівником та режисером театру була відмінник освіти України Ірина Володимирівна Савицька, але, на превеликий жаль, вона переїхала на роботу до Москви. Були спроби очолити і поновити театр у Анатолія Вовка та Олександра Чевана; намагалися запросити і режисера зі сторони, у 2009 році спробу відродити театр зробила і сама Савицька, та знову її творча доля і театр «Шпігл» розминулися.
Тому на сьогодні цей унікальний своїм високим професійним рівнем аматорський колектив знаходиться у «законсервованому» стані.



Категорія: Театральні колективи | Додав: Irina (21-Квітня-2010)
Переглядів: 2693 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 3.6/5 |
Всього коментарів: 1
avatar
1 Irina • 16:36, 21-Квітня-2010
cry bye hands respect
avatar

Переклад

Інформація

Пошук

Форма входу

Вітаю Вас Гість


Фестивалі

фестиваль "Поліське Коло"
фестиваль "Київська Русь"
фестиваль "Київська Русь"

Статистика

О.Майшев © 2024 | Чернігівський обласний центр народної творчості.