Щовесни ми очікуємо найбільшого свята — Світлого Воскресіння Господнього. Друзі, Обласний центр народної творчості пропонує вам навчитися створювати особливо гарні та неповторні крашанки і писанки до Великодня. Спробуйте пофарбувати їх свіжими рослинами. Відкриваймо світ природних барвників разом!
Раніше яйця традиційно фарбували цибулевим лушпинням, отримуючи насичені відтінки від темно-коричневого до рудувато-цегляного. Сучасні харчові барвники, звичайно, розширили палітру, але їм досі є і натуральна альтернатива: капуста, буряк, цибуля або чай.
Яйця в цибулинні фарбуються гарячим способом. Спочатку готується розчин: лушпиння заливається водою і вариться, поки вода не забарвиться в насичений колір. Потім в цьому розчині відварюються яйця. Але для отримання більш глибокого кольору яйця після фарбування можна залишити в розчині на декілька годин.
Як пофарбувати писанки і крашанки відваром кропиви? Щоб приготувати відвар із кропиви, спочатку потрібно нарізати оберемок молодої кропиви, залити стебла холодною водою на кілька годин і так залишити. Віджимати рослину від води слід у рукавичках.
Як готується сам відвар? До металевої високої посудини кладемо листя кропиви і наливаємо близько 230 мл води, варимо на повільному вогні протягом 15 хвилин.
Готовий відвар треба процідити крізь сито чи марлю в півлітрову банку, додати дрібку алюмокалієвих квасців і добре перемішати. Як тільки відвар дещо охолоне, можна починати фарбування. Кропива пофарбує писанку (чи крашанку) в ніжний зелений відтінок. Тривалість фарбування — від півгодини і довше. Для кращого результату можна залишити яйце у барвнику на всю ніч.
Перед фарбуванням яйце обов'язково треба скупати в оцті протягом 3-4 секунд. Так ліпше візьметься барва. Чистотіл, деревій, березові сережки подарують писанці (крашанці та крапанці) ніжно-жовту барву. Зваріть міцний відвар із чистотілу. Дайте настоятися ніч, а потім помістіть у нього варені яйця на три години. Після фарбування крашанок для додання блиску потрібно протерти їх олією. Гарних і кольорових свят!
Про природні барвники презентувала майстер-клас провідний методист Обласного центру народної творчості Маріанна Ваценко.