Чернігівський обласний центр народної творчості



Головна » 2024 » Листопад » 12 » Онлайн-проєкт «Легенди про походження назв міст, селищ і сіл Чернігівщини»
Онлайн-проєкт «Легенди про походження назв міст, селищ і сіл Чернігівщини»
12:01
В онлайн-проєкті «Легенди про походження назв міст, селищ і сіл Чернігівщини» з нами Березнянська громада з цікавинками про населені пункти, що входять до її складу. Розпочинаємо, звісно ж, із самої Березни.
Давним-давно селище Березна було літописним містом Чернігівського князівства і звалося Березий (деякі джерела вказують назву Березой). Це місто виникло в ХІ столітті як князівська фортеця на шляху між Черніговом та Новгородом-Сіверським
За стародавніми переказами, назва селища походить від березових лісів, які росли довкола першого поселення в цій місцевості. У місті тоді протікали три невеликі річки, що оточували міський вал: Сухоносівка, Менська та Клевень. Вони з’єднувались у більшу ріку, яка мала назву Гайстрова Струя. Вона протікала через усе передмістя і впадала в річку Березу, а та – в Десну.
А ось іще одна цікава розповідь, пов’язана з селищем та візитом до нього Катерини ІІ. Кажуть, у цариці буцімто зламалася карета й місцеві жителі допомагали її величності вибратися з калюжі, через яку і трапилася ця поломка. Катерина раділа, що вибралася з халепи, але виявилося, що, рятуючи її, місцеві мешканці чи то розібрали колеса карети, поцупивши срібні загвіздки, чи то відрізали шмат від шкіряної завіси на царському транспорті. Точно вже невідомо. Спересердя Катерина ІІ і промовила ту саму фразу, яка нині стала крилатою: «Добрі люди, та березинці!» На згадку про цю подію в Березні зробили гарну фотозону (кована карета в одному зі скверів у центрі селища).
Здавна в Березні люди займалися пошиттям хромових чобіт, виноробством та виготовляли цеглу. Нині однією з родзинок та візитівок селища вважається березинський пряник, технологію приготування якого знайшла й відродила Марія Шевченко. Старовинний рецепт пряників «Кавалер», «Баришня» та «З кмином», які випікає майстриня, був занесений до Обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Чернігівщини.
Марія Трохимівна з радістю відгукується на запрошення та проводить майстер-класи для охочих туристів.









Категорія: Регіональні заходи | Переглядів: 31 | Додав: lena | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
avatar

Переклад

Інформація

Календар

«  Листопад 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Пошук

Форма входу

Вітаю Вас Гість


Фестивалі

фестиваль "Поліське Коло"
фестиваль "Київська Русь"
фестиваль "Київська Русь"

Статистика

О.Майшев © 2024 | Чернігівський обласний центр народної творчості.