Чернігівський обласний центр народної творчості



Головна » 2024 » Листопад » 25 » Онлайн-проєкт «Легенди про походження назв міст, селищ і сіл Чернігівщини»
Онлайн-проєкт «Легенди про походження назв міст, селищ і сіл Чернігівщини»
12:46
До онлайн-проєкту «Легенди про походження назв міст, селищ і сіл Чернігівщини» долучилася Срібнянська громада з розповіддю про історію виникнення чудового містечка (нині – селища) з красивою назвою Срібне.
Діялося це у глибоку давнину – за часів давньоруської держави. Київські князі, в боротьбі з кочівниками, будували укріплені містечка. Одним із них і був городок Серебряний. В Іпатіївському літописі зазначається, що князь Ігор Святославович при навалі половців у межі Переяславського князівства виступив проти них зі своєю дружиною воїнів, настиг половців біля міста Серебряного і 20 липня 1174 року розбив їх та забрав награбоване. Ця історична згадка і вважається датою заснування Срібного.
Про давнє походження Срібного (з часом відбулися зміни у власній назві містечка Серебряного) свідчать історичні пам’ятки, такі як земляний вал на східній околиці селища, підземні ходи в урочищі Старий Базар, а також назви урочищ – Башта, Будник, Городище, Монастирище.
Дослідник Л. В. Падалка писав, що «наявність земляних валів на місцях старих городищ підтверджує давнє їх походження». Він зазначив, що в тому місці, де річка Галка впадає в річку Лисогір, утворилося провалля, яке вказує на існування печер, і є переказ про те, що у давнину тут був монастир.
Є кілька легенд про походження назви «Срібне».
На схилах пагорбів, де розміщувалося поселення, росли переважно берези, стовбури яких мають сріблясто-білий колір. Звідси і назва – «Срібне», «Срібний бір». Справді, коли внизу – вільхові ліси, вони взимку видаються чорними, а берези, що ростуть на пагорбах і схилах, створюють просто-таки неповторне враження (особливо влітку).
Це один із варіантів.
А ось одна з версій походження назви низинної частини Срібного – урочища Будник. У давнину вниз від селища, на березі річки, проживали селяни й ремісники. Сюди човнами прибували купці. Першими їх зустрічали внизу мешканці навколишніх сіл та хуторів і сповіщали про це жителів селища. Збудували фортецю (очевидно, для того, щоб захищати Київ, Чернігів та інші міста від набігів кочівників). Вона була зруйнована і спалена під час нападу на руські землі орд хана Батия майже одночасно з містом Прилуки.
За другою версією, назва «Срібне» походить від срібних воріт, що стояли при в’їзді в містечко.
За іншою – назву поселенню дав князь Ігор Святославович. «Що за срібне містечко?!» – вигукнув він під враженням від блиску дахів на сонці після дощу.
Сучасне Срібне виникло зовсім в іншому місці, й залишки фортеці та городища розташовані більш ніж за кілометр від центральної частини селища.







Категорія: Регіональні заходи | Переглядів: 36 | Додав: lena | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
avatar

Переклад

Інформація

Календар

«  Листопад 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Пошук

Форма входу

Вітаю Вас Гість


Фестивалі

фестиваль "Поліське Коло"
фестиваль "Київська Русь"
фестиваль "Київська Русь"

Статистика

О.Майшев © 2024 | Чернігівський обласний центр народної творчості.