2018 року в Чернігівській області розпочалася робота з виявлення та ідентифікації елементів нематеріальної культурної спадщини. За основу було взято Конвенцію ЮНЕСКО «Про охорону нематеріальної культурної спадщини» й Закон України «Про приєднання України до Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини». Координацію цієї роботи здійснює Комунальний заклад «Обласний центр народної творчості» Чернігівської обласної ради. У липні 2018 року з метою формування переліку нематеріальної культурної спадщини Чернігівщини при Департаменті культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА була створена обласна Експертна рада з питань елементів НКС. До її складу входять висококваліфіковані фахівці-практики у сфері історії, культурології, мистецтвознавства та охорони нематеріальної культурної спадщини. Завдяки потужній і копіткій роботі обласної Експертної ради, Обласного центру народної творчості, відділів культури ОТГ та районів області, а також громадських активістів, краєзнавців, працівників бібліотечної та музейної сфер ми маємо значні досягнення у відродженні, збереженні й розвитку елементів нематеріальної культурної спадщини. Завдяки спільним зусиллям елементи НКС «Художнє дереворізьблення Чернігівщини» та «Олешнянське гончарство Чернігівщини» наказом Міністерства культури України № 510 від 04.07.2019 року включені до Національного переліку елементів НКС України та 16 елементів – до Обласного переліку.
Елементи, які включені до Обласного переліку
* «Художнє дереворізьблення Чернігівщини», Чернігівська область – 9 жовтня 2018 року; * «Олешнянське гончарство Чернігівщини», Ріпкинський район – 9 жовтня 2018 року; * «Гартаначка – страва з картоплі Носівщини», Носівська ОТГ – 9 жовтня 2018 року; * «Гончарство на Семенівщині», Семенівська ОТГ – 9 жовтня 2018 року; * «Рогозоплетіння в Батурині», Батуринська ОТГ – 3 квітня 2019 року; * «Кисейне шиття Новгород-Сіверщини», Новгород-Сіверський район – 3 квітня 2019 року; * «Дігтярівське ткацтво», Срібнянський район – 3 квітня 2019 року; * «Весільний обряд – на калачі», Бахмацький район – 7 жовтня 2019 року; * «Обряд випікання весільного короваю в селищі Олишівка Чернігівської області», Олишівська ОТГ – 7 жовтня 2019 року; * «Кудлаївська писанка», Новгород-Сіверський район – 7 жовтня 2019 року; * «Холминська страва з картоплі – деруха», Холминська ОТГ – 7 жовтня 2019 року; * «Мозаїка соломою, мозаїчний набір соломою», Ніжинський район – 27 жовтня 2020 року; * «Традиція катання на рєлях на Петра і Павла в селі Грем’яч на Новгород-Сіверщині», Новгород-Сіверський район – 27 жовтня 2020 року; * «Традиція проведення обряду Клечаної неділі в селі Бахмачі», Ніжинський район – 27 жовтня 2020 року; * «Березинські пряники "Кавалер", "Баришня", "З кмином"», Чернігівський район – 16 листопада 2023 року; * «Каша «бабка» від Плисківської громади», Ніжинський район – 16 листопада 2023 року. Хочемо ознайомити вас з елементами, які були включені до Обласного переліку Чернігівщини. Отже, почнімо! Сьогодні презентуємо перший із них.
«Художнє дереворізьблення Чернігівщини»
Різьблення по дереву – це мистецтво, яким славилися давні слов’яни ще в ХІ столітті. У ХVІІІ–ХІХ століттях різьблення в Україні досягло найвищого рівня. На Чернігівщині розповсюджене художнє різьблення по дереву з плоскою рельєфною технікою тригранно-виїмчастого різьблення. Зразки виробів ХІХ–ХХ століть у великій кількості збереглися у музеях України. Значною відмінністю чернігівських різьбярів було використання в орнаментах солярних розеток, які відрізнялися за кількістю їх використання у роботі, за моделюванням у поєднанні трикутних елементів виїмчастого різьблення (сливки). Широта охоплення: Україна, Чернігівська область, Чернігів, Ніжин, Новгород-Сіверський район, Сосницький район. Цікаву професію – різьблення по дереву – можна опанувати в Ніжинському коледжі культури і мистецтв імені Марії Заньковецької. На Чернігівщині це єдиний навчальний заклад, де готують таких спеціалістів. На початку ХІХ століття майстрів-різьбярів у Чернігівській області налічувалося близько 3000. У ХХ столітті – близько 1000. Нині таких майстрів на Чернігівщині – 20. Вік носіїв елемента коливається від підлітків до майстрів поважного віку. У комунальному закладі «Обласний центр народної творчості» Чернігівської обласної ради є студія художнього дереворізьблення, яку очолює заслужений майстер народної творчості України Андрій Каменецький. Під його вмілим керівництвом діти залюбки вивчають секрети цього прадавнього мистецтва. Сподіваємося, з них виростуть справжні майстри, які в майбутньому прославлять нашу область на весь світ! Елемент «Художнє дереворізьблення Чернігівщини» у 2018 році увійшов до Обласного переліку нематеріальної культурної спадщини, а у 2019-му – до Національного.
Категорія: Різне |
Переглядів: 75 |
Додав: lena
| Теги: елементи НКС
| Рейтинг: 0.0/0 |