Головна » Архів матеріалів
В онлайн-проєкті «Бережемо та популяризуємо народні традиції» (рубрика «Збережемо традиції предків: випікання паски на Чернігівщині») представляємо село Хмільниця Новобілоуської сільської територіальної громади.
Рецептом паски, яку пекла Надія Іванівна Гломозда, 1912 р. н. (нині покійна), поділилася її онука Ірина Іванівна Редько, 1973 р. н.
Опара: 3 л молока топленого, 300 г дріжджів, 0, 5 л цукру, 1–1,5 л борошна (не важимо, а міряємо саме літрами – банкою, кухлем абощо).
Тісто: 10 яєць, 10 жовтків збити. При збиванні яєць всипати 1,5 ст. л. солі, 1 л цукру. Додати опару. Розмішати. Додати 0,5 л сметани, борошно. Коли вміситься борошно, додати 0,5 л смальцю (нерозтопленого). Замісити негусте тісто. Обминати два рази, а на третій – у форми. Заповнювати їх на третину.
Фото з інтернету.
|
В онлайн-проєкті «Бережемо та популяризуємо народні традиції» (рубрика «Збережемо традиції предків: випікання паски на Чернігівщині») бере участь Михайло-Коцюбинська громада.
Інформацію надано відділом освіти, молоді, спорту, культури і туризму Михайло-Коцюбинської селищної ради (начальник – Лідія Гаєвська).
Це відео створене працівниками Кархівського сільського клубу. Юні мешканці села вчилися пекти традиційну кархівську паску.
Для її приготування нам знадобляться такі складники: літр молока, 100 г дріжджів, 2,5 кг борошна, 7 яєць, 200 г смальцю або маргарину, склянка олії, 3 ст. л. горілки, 3 склянки цукру. За бажання додаємо дрібно покришені сухофрукти, замочені у воді.
Готуйте і смакуйте!
|
До онлайн-проєкту «Бережемо та популяризуємо народні традиції» (рубрика «Збережемо традиції предків: випікання паски на Чернігівщині») долучилася Городнянська громада. До вашої уваги – рецепти пасок, притаманні Городнянщині.
Село Конотоп
Паска на топленому молоці
Брали 2 літри молока. Робили звечора опару: трохи молока, дріжджі, цукор, сіль, борошно (замішували, ніч стояло). Зранку додавали решту молока, цукор, яйця (2–3 штуки), щіпку соди, топлену сметану (десь стакан). Замішували густе тісто. Коли підійшло, клали у форми. Випікали у печі.
(Записано зі слів Валентини Богдан (рецепт від її свекрухи Ганни Богдан, 1921 р. н.)
|
В онлайн-проєкті «Бережемо та популяризуємо народні традиції» (рубрика «Збережемо традиції предків: випікання паски на Чернігівщині») долучилася Комарівська громада. Рецепти надано відділом освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Комарівської сільської ради, який очолює Валентина Грищенко.
Своїми рецептами випікання пасок поділилися досвідчені господині.
Жителька Комарівки К. В. Гетьман пече паску на сироватці.
2 склянки сироватки, 1,5 склянки цукру, 200 г маргарину, 2 столові ложки олії, дрібка солі, 2 яйця, ванілін, ізюм, мука, 50 г дріжджів.
Підігріти сироватку, розтопити маргарин, влити все в тазок. Добавити до однорідної маси цукор, сіль, збиті окремо жовтки, ванілін, олію, дріжджі, все змішати, потім добавити муки й замісити тісто, щоб було негусте.
Коли зійде, потроху тіста розкласти у змащені олією форми, потім змастити збитим яйцем і поставити випікати в піч до готовності.
Коли паски трохи схолонуть, змастити їх збитими з цукровою пудрою в густу піну білками та присипкою.
Жи
...
Читати далі »
|
До онлайн-проєкту «Бережемо та популяризуємо народні традиції» (рубрика «Збережемо традиції предків: випікання паски на Чернігівщині») долучилася Бахмацька громада. Інформацію надано комунальним закладом «Бахмацький базовий будинок культури» Бахмацької міської ради (директор – Євген Фостій).
До вашої уваги – старовинні рецепти випікання пасок у двох селах – Халимоновому та Бахмачі.
Перший із рецептів записаний зі спогадів Оксани Вигівської (село Халимонове Ніжинського району Бахмацької територіальної громади). Оксана Іванівна запозичила його від своєї бабусі Тетяни 1918 р. н., яка, у свою чергу, перейняла цей рецепт від своєї мами Лукини 1888 р. н. Рецепту більше 120 років, і побутує він у Халимоновому й донині з доповненням різних осучаснених інгредієнтів (родзинки, великодні прикраси).
«Зі слів моєї бабусі Тані, її мама Лукина (XVIII–XIX століття) закваску робила з житньої муки, до якої додавала солод (це сік, що витікав при випіканні солодкого буряка). Усе замішувала в діжці і стави
...
Читати далі »
|
У межах щорічного онлайн-проєкту «Бережемо та популяризуємо народні традиції» КЗ «Обласний центр народної творчості» ЧОР було організовано збір інформації до Великодніх свят «Збережемо традиції предків: випікання паски на Чернігівщині».
Мета проєкту – ознайомити всіх охочих із прадавніми великодніми традиціями, звичаями й рецептами святкових страв Чернігівщини і, зокрема, зацікавити цією темою молоде покоління.
Щороку українці готуються до Великодня. У багатьох родинах є свої автентичні рецепти паски, перевірені роками й поколіннями. На жаль, більшість традицій не збереглася у побуті до наших днів, але згадки про них живуть у пам’яті людей. Тому хочемо віднайти старовинний рецепт, спечена за яким паска нагадає присмак тих, які готували господині у давні часи, з метою подальшого внесення до Обласного переліку елементів НКС Чернігівської області (за умови відповідності вимогам заповнених документів).
Дякуємо всім громадам, які підтримали нашу ініціативу, й розпочинаємо публікувати автент
...
Читати далі »
|
10 квітня до КЗ «Обласний центр народної творчості» ЧОР завітали студенти Пенітенціарної академії України на майстерклас з петриківського розпису та розпису дерев’яного яйця. Як завжди, провідний методист з виставкової діяльності, керівник студії художнього розпису Маріанна Ваценко підготувала цікаву розповідь про історію цієї захопливої та оригінальної техніки малювання і продемонструвала вироби, оформлені орнаментами дивовижної краси. А потім наші гості вчилися малювати класичні елементи, уважно повторюючи кожний рух за майстринею. Результатом цієї зустрічі стали чудові творчі роботи студентів. І, звичайно, гарний настрій, адже будь-яка творчість – це піклування про ментальне здоров’я. Дякуємо ЗСУ за можливість жити і творити!
|
8 квітня майстри Обласного центру народної творчості знову завітали до Чернігівського реабілітаційного центру Recovery. Ми зустрічаємося з ветеранами ЗСУ вже вчетверте і вдруге проводимо для них майстеркласи. Наша мета – підтримати українських захисників через спільну працю та щире спілкування.
Разом з Лідією Гончар хлопці плели янголів із соломи, з Наталією Войстриковою робили шкіряні браслети, а Олексій Ященко запросив за гончарний круг – усі охочі створювали посуд із глини.
Дякуємо нашим воїнам за тепло, довіру і мужність! Разом — сильніші!
|
До Міжнародного дня Землі 22 квітня 2025 року, з метою формування екокультури серед молоді, підвищення інформаційної безпеки, зменшення споживання електроенергії та скорочення викидів парникових газів. Всеукраїнський молодіжний рух Let’s do it Ukraine спільно з Міжнародним молодіжним рухом School Recycling World планують проведення міжнародної акції цифрового прибирання Digital Cleanup.
До участі запрошуються школярі, студенти, молодіжні ради, профспілки, організації та установи, активні громадяни.
Цифрове прибирання — це унікальна можливість зменшити кількість цифрового сміття, яке накопичується на наших пристроях: застарілі файли, дублікати фото, невикористані додатки, електронні листи та спам. Всі ці дані споживають енергію у дата-центрах, що спричиняє викиди CO₂ та впливає на довкілля.
Учасників закликають провести цифрове прибирання, яке передбачає очищення пристроїв від зайвих файлів, фото, відео та дублікатів; видалення невикористаних додатків зі смартфонів і комп’ютерів; очище
...
Читати далі »
|
|
|
|