Головна » 2023»Листопад»8 » «Страви з гарбуза у традиціях та обрядах Чернігівщини»: і каша, і хліб
«Страви з гарбуза у традиціях та обрядах Чернігівщини»: і каша, і хліб
10:23
Онлайн-проєкт «Традиційні страви Чернігівщини» триває. Сьогодні з нами знову Сухополов’янська громада. Інформацію для цієї публікації надала завідувачка сільського клубу села Боршна Прилуцького району Валентина Каленіченко. Рецепти записано з розповіді її бабусі Ганни Тимофіївни Курочки (1906 р. н.).
Ось якого красивого листа написала нам пані Валентина.
«Гарбуз – це король осені. Він поживний і смачний. Серед багатого розмаїття страв із гарбуза особливо вирізняється гарбузова каша. Вона смачна, поживна, гарно насичує та додає сили. Гарбузова каша – традиційна страва української кухні, яку готували наші бабусі. Хочу поділитися рецептом гарбузової каші, яку готувала моя бабуся.
Гарбуз нарізаємо кубиками, заливаємо водою і тушкуємо 10–15 хвилин, доки не стане м’яким. Далі заливаємо гарбуз молоком з додаванням крупи (пшоно або рис). Додаємо сіль та цукор за смаком. Доводимо до кипіння і варимо ще 30 хвилин на невеликому вогні. Ретельно перемішуємо кашу до утворення пюре. Додаємо вершкове масло. За бажанням можна полити пареним молоком. Ласуємо кашею.
Ще бабуся запікала гарбуз у печі. Пропоную рецепт. Беремо гарбуз, розрізаємо навпіл, видаляємо насіння і нарізаємо гарбуз скибками. Далі кладемо його на змащене деко та ставимо в піч. Запікаємо до золотисто-коричневої шкірки. За бажанням можна змастити медом або посипати цукром».
Також пропонуємо до вашої уваги стародавній рецепт гарбузового хліба від жительки села Переволочна Прилуцького району Чернігівської області Марії Кузьмівни Лози.
Гарбуз накришити кубиками й залити водою. Зварити, довести до однорідної маси. Додати 12 ст. л. цукру, 12 ст. л. олії, 50 г мокрих дріжджів, борошна – до вимісу. Замісити тісто. Поставити, щоб підійшло, в тепле місце на 1–1,5 години. Сформувати хлібини та викласти у форми, змащені олією. Випікати звичайним способом у духовці при температурі 180–200 градусів.